

















The TWK5P475GB provides you with endless opportunities; prepare instant soups and noodles, make teas and coffees, boil water for cooking, and lot more. Featuring a cordless design, and with a 360-degree rotary base, it’s easy to use, for right- and left-handed people alike.
The 80 cm cord for the power base gives you placement flexibility. Keep an eye on the kettle’s water levels with its large, readable scale.
This Bosch TWK5P475GB has integrated safety features so you do not have to worry. When the kettle has finished boiling, it will shut off automatically, also, the overheat and boil-dry protection will prevent any damage to your appliance.
| Product Dimensions | 26.7cm x 23.5cm x 15cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Cordless |
| Key Feature 3 | Triple Safety Feature |
| Key Feature 2 | 1.7 Litre Capacity |
| GTIN | 4242005232819 |
| Colour | Anthracite |
| Model Number | TWK5P475GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Jug Kettle |
| Power Consumption | 3000 W |
| Type | Jug kettle |
| Width (cm) | 23.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Shipping Height | 26.7 cm |
| Shipping Width | 22 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 22.8 cm |
| Style | Jug |
| Cordless | Yes |
| Cord Length (cm) | 80cm |
| Depth | 15 cm |
| Capacity (Litres) | 1.7litres |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 26.7 cm |
| Features | Cordless, 1.7 Litre Capacity, Triple Safety Feature |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.6 - 2 |
Bosch TWK5P475GB 1.7L Jug Kettle - Anthracite
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

