

















With ultimate accessibility in mind, Bosch has designed this kettle to make your life easier. Cordless, and with a 360 degree rotary base, it’s easy to pick up and use the TWK5P471GB around your kitchen – while the 80 cm cord for the power base gives you placement flexibility. Keep an eye on the kettle’s water levels with its large, readable scale, and when you do need to top it up, it’s easy to open the lid at the touch of a button.
Put your mind at ease with this Bosch traditional kettle’s threefold safety features. When the TWK5P471GB has finished boiling, it will shut off automatically, while the overheat and boil-dry protection will prevent any damage to your appliance.
| Product Dimensions | 20cm x 30cm x 38.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Cordless |
| Key Feature 3 | Triple Safety Feature |
| Key Feature 2 | 1.7 Litre Capacity |
| GTIN | 4242005232802 |
| Colour | White |
| Model Number | TWK5P471GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Jug Kettle |
| Power Consumption | 3000 W |
| Type | Kettle |
| Width (cm) | 30 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.53 kg |
| Shipping Height | 26.7 cm |
| Shipping Width | 22 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 22.8 cm |
| Style | Jug |
| Cordless | Yes |
| Cord Length (cm) | 80 cm |
| Depth | 38.5 cm |
| Capacity (Litres) | 1.7 |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 20 cm |
| Features | Cordless, 1.7 Litre Capacity, Triple Safety Feature |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.7 |
Bosch TWK5P471GB 1.7L Jug Kettle - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

