















When the kettle is lifted from the base, the lift switch-off mechanism turns it off automatically. Also, if the appliance overheats or runs dry, it will switch off on its own. Bosch have made sur this appliance is safe, in more ways than one.
Whether you're right or left-handed, the cordless TWK4P439GB is easy-to-use, with its 360-degree rotary base. Alongside this, the water level indicator on both sides lets you see when a refill is needed, and means that you can easily see how much water you have added, so you are not consuming more energy than needed, boiling only water that is needed.
| Product Dimensions | 27.6cm x 23.2cm x 15cm |
|---|---|
| Colour | Copper |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Cordless |
| Key Feature 3 | Triple Safety Feature |
| Key Feature 2 | 1.7 Litre Capacity |
| GTIN | 4242005202638 |
| Colour | Copper |
| Model Number | TWK4P439GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Traditional kettle |
| Power Consumption | 3000 W |
| Type | Cordless |
| Width (cm) | 23.2 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 0.92 kg |
| Shipping Height | 26.7 cm |
| Shipping Width | 22.8 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Style | Traditional |
| Cordless | Yes |
| Cord Length (cm) | 75 |
| Depth | 15 cm |
| Capacity (Litres) | 1.7 |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 27.6 cm |
| Features | Cordless, 1.7 Litre Capacity, Triple Safety Feature |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.6 - 2 |
Bosch TWK4P439GB 1.7L Traditional Kettle - Copper
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

