



























The Bosch TWK4P437GB 1.7 Litre Traditional Kettle is a great addition to your small kitchen appliances
In a stylish and modern cream finish, it is sure to turn heads! With a large 1.7ltre capacity, you will be able to make hot drinks for all the family in one go.
This Bosch kettle features a stainless-steel interior base, with a concealed heating element. Featuring a limescale filter in the spout to help with limescale build up, meaning your kettle will last longer, and perform better, this also allows for better tasting drinks.
Bosch have thought of safety as always with the kettle automatically turning off when it is taken off the base. the lift switches off mechanism turns off automatically. If the kettle runs dry, or overheats, it will also turn off for additional safety.
Order the Bosch TWK4P437GB 1.7L Traditional Kettle today!
| Product Dimensions | 27.6cm x 23.2cm x 15cm |
|---|---|
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 80cm Cord Length |
| Key Feature 3 | Triple Safety Feature |
| Key Feature 2 | 1.7 Litre Capacity |
| GTIN | 4242005232789 |
| Colour | Cream |
| Model Number | TWK4P437GB |
| Power Rating (Watts) | 3000 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Type | Traditional |
| Width (cm) | 23.2cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 0.91 kg |
| Shipping Height | 26.5 cm |
| Shipping Width | 23 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 22 cm |
| Style | Traditional |
| Cord Length (cm) | 80 |
| Depth | 15 cm |
| Capacity (Litres) | 1.7 |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 27.6 cm |
| Features | 80cm Cord Length, 1.7 Litre Capacity, Triple Safety Feature |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.6 - 2 |
Bosch TWK4P437GB 1.7 Litre Traditional Kettle - Cream
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

