













Introducing the Bosch TWK4M227GB 1.7 Litres Kettle in a stylish cream color. This kettle combines functionality with a sleek design, making it a perfect addition to any kitchen.
Key Features:
- 1.7 litre capacity - perfect for making multiple cups of tea or coffee at once
- Rapid boil feature - get your hot water quickly and efficiently
- Removable limescale filter - ensures your drinks are free from any impurities
- 360-degree base - easy to use for both left and right-handed individuals
- Boil dry protection - provides added safety and peace of mind
| Colour Group | Beige |
|---|---|
| Product Range | Traditional Kettles |
| Width | 22.8 cm |
| Height | 26.1 cm |
| Product Dimensions | 26.1cm x 22.8cm x 15.9cm |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Stylish design |
| Key Feature 3 | Limescale filter |
| Key Feature 2 | Triple safety feature |
| GTIN | 4242005400669 |
| Colour | Cream |
| Model Number | TWK4M227GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Weight | 0.89 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 25.8 cm |
| Shipping Weight | 1.33 kg |
| Shipping Width | 22.2 cm |
| Shipping Depth | 25.2 cm |
| Cord Length | 0.8 m |
| Depth | 15.9 cm |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Capacity | 1.7 L |
| Material | Plastic |
| Features | Stylish design, Triple safety feature, Limescale filter |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.7 |
Bosch TWK4M227GB 1.7 Litres Kettle - Cream
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

