













Upgrade your breakfast routine with the Bosch TAT8613NGB Styline 2 Slice Toaster. This sleek black toaster not only looks great on your countertop, but also delivers perfectly toasted bread every time.
Key features include:
- Even toasting with automatic bread centering
- Variable browning control to customize your toast
- Integrated warming rack for heating pastries or rolls
- High lift function for easy removal of smaller slices
- Removable crumb tray for easy cleaning
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 2 Slice Toasters |
| Width | 31.3 cm |
| Height | 18.4 cm |
| Product Dimensions | 18.4cm x 31.3cm x 17cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Integrated warming rack, to fold away |
| Key Feature 3 | Automatic bread centring |
| Key Feature 2 | Defrost function |
| GTIN | 4242005505074 |
| Colour | Black |
| Key Feature 5 | Mirror Heating - gentle browning, even roasting |
| Model Number | TAT8613NGB |
| Key Feature 4 | High lift for the easy removal of small slices |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Power Levels | 9 |
| Number of Slices | 2 |
| Weight | 2.05 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 24.5 cm |
| Shipping Weight | 2.72 kg |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Depth | 36 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 17 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Additional Information | Bosch Styline TAT8613NGB 2 Slot Stainless Steel Toaster, 110cm Cord length, Electronic Control, 860W connection rating |
| Features | Integrated warming rack, to fold away, Defrost function, Automatic bread centring, High lift for the easy removal of small slices, Mirror Heating - gentle browning, even roasting |
Bosch TAT8613NGB Styline TAT8613NGB 2 Slice Toaster -Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

