





















The Bosch TAT4P447GB 4 Slot Toaster will look great in any kitchen with its sleek design and cream colouring
The Bosch TAT4P447GB includes four functions, so you can get best results for your snacks.
- Toast
- Reheat
- Bagel
- Browning control
This toaster features a removable crumb tray, allowing you to easily remove crumbs from inside the toaster. There is also a handy defrost feature on this model. As always, Bosch has safety in mind, with the cancel button, you can quickly release the items inside your toaster for immediate removal.
Order the Bosch TAT4P447GB 4 Slot Toaster today!
| Product Dimensions | 20cm x 30cm x 28.5cm |
|---|---|
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 4 Browning Levels |
| Key Feature 3 | Removeable Crumb Tray |
| Key Feature 2 | Automatic Shut Off |
| GTIN | 4242005233243 |
| Colour | Cream |
| Model Number | TAT4P447GB |
| Power Rating (Watts) | 1940 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Power Levels | 4 |
| Width (cm) | 30cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.56 kg |
| Slice capacity | 4 |
| Shipping Height | 24.2 cm |
| Shipping Width | 36 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 36 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Controls | Dial |
| Depth | 28.5 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 20 cm |
| Features | 4 Browning Levels, Automatic Shut Off, Removeable Crumb Tray |
| Slice capacity | 4 Slot |
Bosch TAT4P447GB 4 Slot Toaster - Cream
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

