









The Bosch TAT4M223GB 2 Slice Toaster in Black is a sleek and modern kitchen appliance that will make your morning routine a breeze. With its compact design and powerful functionality, this toaster is perfect for busy households and individuals looking for a quick and easy way to enjoy their favorite breakfast foods.
Key Features:
- 2 slice toaster
- Variable browning control
- High lift function for easy removal of smaller slices
- Defrost and reheat functions
- Removable crumb tray for easy cleaning
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 2 Slice Toasters |
| Width | 29.3 cm |
| Height | 20.7 cm |
| Product Dimensions | 20.7cm x 29.3cm x 17.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Defrost & warm-up setting |
| Key Feature 3 | Crumb tray |
| Key Feature 2 | Detachable bun warmer |
| GTIN | 4242005403127 |
| Colour | Black |
| Model Number | TAT4M223GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Slices | 2 |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 25 cm |
| Shipping Weight | 2.2 kg |
| Shipping Width | 20 cm |
| Shipping Depth | 33 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Depth | 17.5 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Features | Defrost & warm-up setting, Detachable bun warmer, Crumb tray |
| Extra wide slots | No |
| Slice capacity | 2 slot |
Bosch TAT4M223GB 2 Slice Toaster - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

