

















The Bosch TAT3P423GB Toaster is a sleek and modern addition to any kitchen. With its stainless steel design and compact size, this toaster is perfect for toasting bread, bagels, and more.
Key features of the Bosch TAT3P423GB Toaster include:
- Extra wide slots for toasting various types of bread
- Variable browning control to customize your toast to your preferred level of crispiness
- High lift function for easy removal of smaller slices of bread
- Cancel button to stop toasting at any time
- Removable crumb tray for easy cleaning
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 2 Slice Toasters |
| Width | 30 cm |
| Height | 19.5 cm |
| Product Dimensions | 19.5cm x 30cm x 17cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Integrated warming rack |
| Key Feature 3 | Even toasting |
| Key Feature 2 | Defrost function |
| GTIN | 4242005233229 |
| Colour | Black |
| Model Number | TAT3P423GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Slices | 2 |
| Number of Settings | 6 |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 26.4 cm |
| Shipping Weight | 2.4 kg |
| Shipping Width | 74.4 cm |
| Shipping Depth | 22.5 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Control Type | Manual |
| Depth | 17 cm |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Integrated warming rack, Defrost function, Even toasting |
| Slice capacity | 2 slot |
Bosch TAT3P423GB 2 Slice Toaster - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

