























The Bosch TAT3P421GB Toaster is a sleek and stylish addition to any kitchen, offering a range of features to make your morning routine easier and more enjoyable.
Key Features:
- Variable browning control allows you to customize your toast to your preferred level of crispiness
- Defrost and reheat functions make it easy to toast frozen bread or warm up leftovers
- Extra-wide slots accommodate a variety of bread sizes, from thin slices to thick bagels
- High-lift function ensures you can easily remove smaller items like English muffins without burning your fingers
- Removable crumb tray makes cleaning up crumbs quick and hassle-free
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | 2 Slice Toasters |
| Width | 30 cm |
| Height | 19.5 cm |
| Product Dimensions | 19.5cm x 30cm x 17cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Integrated warming rack |
| Key Feature 3 | Even toasting |
| Key Feature 2 | Defrost function |
| GTIN | 4242005233199 |
| Model Number | TAT3P421GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Slices | 2 |
| Number of Settings | 6 |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 26.4 cm |
| Shipping Weight | 2.4 kg |
| Shipping Width | 74.4 cm |
| Shipping Depth | 22.5 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Control Type | Manual |
| Depth | 17 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Integrated warming rack, Defrost function, Even toasting |
Bosch TAT3P421GB 2 Slice Toaster - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

