

















Key Features:
- 2-slice toaster with extra wide slots to accommodate various types of bread
- Variable browning control allows you to choose your desired level of toasting
- High lift function for easy removal of smaller slices of bread
- Cancel button to stop toasting at any time
- Removable crumb tray for easy cleaning and maintenance
Whether you prefer your toast lightly golden or perfectly crispy, the Bosch TAT3P420GB Toaster has you covered. Its user-friendly features and stylish design make it a must-have for any kitchen.
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | 2 Slice Toasters |
| Width | 30 cm |
| Height | 19.5 cm |
| Product Dimensions | 19.5cm x 30cm x 17cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Integrated warming rack |
| Key Feature 3 | Even toasting |
| Key Feature 2 | Defrost function |
| GTIN | 4242005233212 |
| Model Number | TAT3P420GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Number of Slices | 2 |
| Number of Settings | 6 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Shipping Height | 26.4 cm |
| Shipping Weight | 2.4 kg |
| Shipping Width | 74.4 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 22.5 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Control Type | Manual |
| Depth | 17 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Bluetooth | No |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Integrated warming rack, Defrost function, Even toasting |
Bosch TAT3P420GB 2 Slice Toaster - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

