





















| Product Dimensions | 25.1cm x 16.9cm x 31cm |
|---|---|
| LPG Convertible | No |
| LPG Conversion Kit Available | No |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Over 70 drinks from 11 known brands |
| Key Feature 2 | One touch operation |
| GTIN | 4242002977324 |
| Colour | Cream |
| Model Number | TAS1407GB |
| Programmes Drying | No |
| Programmes Washing | No |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Coffee Machine |
| Quick Wash Option | No |
| Pan Supports | No |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Residual Heat Indicator | No |
| Salt Indicator - Light | No |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Reversible Doors | No |
| Rapid Heat-up | No |
| Removable Door | No |
| Remaining Time Display | No |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Out of Balance Protection | No |
| Pan Presence Sensor | No |
| Thermostat Available | No |
| Third Rack Installed | No |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.1 kg |
| Wok Burner | No |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Water Protect System | No |
| Shipping Height | 25.1 cm |
| Shipping Weight | 2.6 kg |
| Shipping Width | 16.9 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Storage Compartment | No |
| Temperature Control | No |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Stackable | No |
| Steam Function | No |
| Start Delay Option | No |
| Control Type | Button |
| Door Alarm | No |
| Drum Light | No |
| Depth | 31 cm |
| Defrost Function | No |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Automatic Load Recognition | No |
| Additional Information | Integrated transparent removable 0.7 Litre water tank |
| Adjustable Shelves | No |
| Add Laundry Feature | No |
| Child Lock | No |
| Boost Function | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Built-in Display | No |
| Interior Light | No |
| Keep Warm Function | No |
| Height (cm) | 25.1 cm |
| Height Adjustment | No |
| Levelling Legs | No |
| Microphone | No |
| Fast Freeze | No |
| Features | Over 70 drinks from 11 known brands, One touch operation, Compact design |
| Dual-Layer Media Supported | No |
| FFD Fitted | No |
| Half Load Supported | No |
| Flexible Induction Zone | No |
| Flame Safety Device | No |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Type | Tassimo |
| Water tank capacity (Litres) | 0.7 |
Bosch TAS1407GB Tassimo Vivy 2 Pod Coffee Machine - Cream
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

