



















Introducing the Bosch SPV4EMX25G Dishwasher, designed to make your dishwashing experience more convenient and efficient. With a capacity of 10 place settings, this dishwasher is perfect for small to medium-sized households. Plus, with built-in WiFi connectivity, you can control and monitor your dishwasher from anywhere using the Home Connect app.
Key Features:
- 10 place setting capacity
- Built-in WiFi connectivity for remote control
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Energy efficient design for lower utility bills
- Noise level of only 46 dB for quiet operation
| Product Range | Integrated Slimline Dishwashers |
|---|---|
| Width | 44.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 44.8cm x 55cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | WiFi Control - Manage your dishwasher remotely |
| Key Feature 3 | EcoSilence Drive - Operates quietly and efficiently |
| Key Feature 2 | Holds 10 place settings - Perfect for families |
| GTIN | 4242005467327 |
| Colour | Silver |
| Model Number | SPV4EMX25G |
| Key Feature 4 | Sleek design - Blends seamlessly with your kitchen |
| Programmes | 6 programmes: Eco 50 °C, Auto 45-65 °C , Intensive 70 °C, Express 65° , Silence 50 °C , Favourite |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | No |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 33.4 kg |
| Water Consumption | 8.9 L |
| Warranty Information | registration required*the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Shipping Weight | 35.2 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Features | WiFi Control - Manage your dishwasher remotely, Holds 10 place settings - Perfect for families, EcoSilence Drive - Operates quietly and efficiently, Sleek design - Blends seamlessly with your kitchen |
| Energy Efficiency Class | C |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Water use (Litres) | 8.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Bosch SPV4EMX25G Dishwasher, 10 Place Settings, WiFi
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



