



















The Bosch SPV2HKX42G Integrated Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will seamlessly blend into your kitchen while providing top-notch cleaning performance.
Key features include:
- 10 place settings capacity
- 6 wash programs to suit different cleaning needs
- Quiet operation at only 46dB, perfect for open plan living spaces
- AquaSensor technology that adjusts water usage based on the level of dirt in the dishes
- IntensiveZone option for heavily soiled items
- Time delay function for added convenience
| Product Range | Integrated Slimline Dishwashers |
|---|---|
| Width | 44.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 44.8cm x 55cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Extra Dry |
| Key Feature 3 | Aqua Stop |
| Key Feature 2 | Voice Control |
| GTIN | 4242005467310 |
| Colour | Black |
| Key Feature 5 | Triple Water Protection |
| Model Number | SPV2HKX42G |
| Key Feature 4 | Active Water |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 5.0 |
| Number of Temperature Settings | 4.0 |
| Place Setting Capacity | 10.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 27.1 kg |
| Water Consumption | 8.9 L |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 58.9 kg |
| Shipping Width | 51 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Concealed Controls |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Features | Extra Dry, Voice Control, Aqua Stop, Active Water, Triple Water Protection |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Water use (Litres) | 8.9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Bosch SPV2HKX42G Integrated Dishwasher
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



