



















Introducing the Bosch SMV4HTX00G Fully-integrated WiFi-enabled Dishwasher, designed to make your dishwashing experience more convenient and efficient. With a capacity of 13 place settings, this dishwasher is perfect for large households or dinner parties. The fully-integrated design ensures a seamless look in your kitchen, while the WiFi connectivity allows you to control and monitor the dishwasher from your smartphone or tablet.
- 13 place settings capacity
- Fully-integrated design for a sleek look
- WiFi-enabled for remote control and monitoring
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Energy-efficient performance
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Auto-dosing |
| Key Feature 3 | Vario Flex Baskets |
| Key Feature 2 | Speed Perfect |
| GTIN | 4242005470334 |
| Colour | Silver |
| Model Number | SMV4HTX00G |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | No |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Weight | 31.9 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Shipping Height | 86.6 cm |
| Shipping Weight | 35.4 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Depth | 55 cm |
| Additional Information | Please note this product should be installed by a qualified engineer. |
| Installation Type | Integrated |
| Features | Auto-dosing, Speed Perfect, Vario Flex Baskets |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Half Load Supported | Yes |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
Bosch SMV4HTX00G Fully-integrated WiFi-enabled Dishwasher - 13 Place Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



