























| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | WiFi Control ? Manage cycles remotely with ease |
| Key Feature 3 | EfficientDry System ? Automatically dries dishes well |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Tech ? Cuts wash time for fast results |
| GTIN | 4242005470617 |
| Colour | Silver |
| Model Number | SMV4ECX23G |
| Key Feature 4 | Rackmatic Racking ? Adjust racks for maximum loading |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Quick L, Night program, Custom program |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | No |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Noise Level | 40 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 35.2 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 37 kg |
| Shipping Width | 60.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | SpeedPerfect+: Reduced washing time, perfectly cleaned dishes, EfficientDry: improved drying performance by automatic door opening, Silence Pro: the extremely quiet 40 dB dishwasher, Rackmatic: even more adjustment options and maximum flexibility. |
| Installation Type | Integrated |
| Features | WiFi Control ? Manage cycles remotely with ease, SpeedPerfect+ Tech ? Cuts wash time for fast results, EfficientDry System ? Automatically dries dishes well, Rackmatic Racking ? Adjust racks for maximum loading |
| Energy Efficiency Class | C |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Smart Connected | Yes |
Bosch SMV4ECX23G Fully Integrated WiFi Dishwasher
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



