



















| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | ExtraDry option |
| Key Feature 3 | Silence on Demand |
| Key Feature 2 | Home Connect |
| GTIN | 4242005480166 |
| Colour | White |
| Model Number | SMV2HTX02G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-In Dishwasher |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 30.7 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 34.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Concealed Controls |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Tab Counter. Running out of dishwasher tablets is the last thing you want when you need clean dishes. The Tab Counter feature on the Home Connect app tracks your consumption and informs you via push notification when you?re down to your last five tablets |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | ExtraDry Option, Home Connect, Silence on Demand |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
Bosch SMV2HTX02G Built In Dishwasher
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



