





























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | PerfectDry technology ? ensures energy-saving dry dishes |
| Key Feature 3 | Rackmatic system ? offers adjustable racks for greater flexibility |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ feature ? cuts wash time while cleaning thoroughly |
| GTIN | 4242005468669 |
| Colour | White |
| Model Number | SMS6ZCW10G |
| Key Feature 4 | Home Connect enabled ? allows smart control and custom programmes |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Short, Night program, Custom program |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Noise Level | 40 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 54.6 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 56.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Efficiency Class | B |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 40 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Bosch SMS6ZCW10G White WiFi Full-size Dishwasher
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



