































| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | PerfectDry ? Ensures energy-saving dry results |
| Key Feature 3 | Rackmatic ? Customise racks for ultimate loading ease |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ ? Cuts wash times without compromising clean |
| GTIN | 4242005468652 |
| Colour | Silver Inox |
| Model Number | SMS6ZCI10G |
| Key Feature 4 | Home Connect ? Control your dishwasher from anywhere |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Short, Night program, Custom program |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 54.6 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 56.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | PerfectDry ? Ensures energy-saving dry results, SpeedPerfect+ ? Cuts wash times without compromising clean, Rackmatic ? Customise racks for ultimate loading ease, Home Connect ? Control your dishwasher from anywhere |
| Energy Efficiency Class | B |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 40 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Bosch SMS6ZCI10G Silver Dishwasher with WiFi 14 Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



