













This Bosch SMS4HCW40G Dishwasher is a must have appliance for your kitchen
Featuring a large capacity for 14 place settings, you will be sure to have enough room to fit all your soiled cutlery and dishes for the entire family, eliminating the need to manually scrub your crockery clean!
The Bosch SMS4HCW40G is packed with forward thinking technology such as the ExtraDry, this feature adds an additional drying option, for difficult to dry loads. Connectable from anywhere, at any time thanks to the Home Connect App, making your chores work around you, and your busy life. This Wi-Fi enabled appliance let you start your cycle remotely, so you do not have to hang around the house to start your washing. Thanks to Amazon Alexa, you can even control your dishwasher via your voice.
You can also activate a handy feature on the Home Connect App, Silence on demand lets reduce the noise to a minimum for up to 30 minutes at a time, great for if you need extra silent time in the house.
There are six programmes included with this Bosch dishwasher, these are as follows:
- Eco 50 °C
- Auto 45-65 °C
- Intensive 70 °C
- Express 65 °C
- Silence 50 °C
- Favourite
Inside the dishwasher, you will find a three stage Rackmatic height-adjustable top basket, two foldable plate racks in the top basket and two foldable place racks in the bottom basket. There is also an upper and lower cup shelf, alongside this, there features a VarioDrawer for loading your cutlery neatly and efficiently. This dishwasher organises your crockery in such a way that you receive optimum washing.
Order your Bosch SMS4HCW40G Full Size Dishwasher today!
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://media3.bosch-home.com/Documents/eudatasheet/en-GB/SMS4HCW40G.pdf |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 6 Programmes Inc: Eco Wash |
| Key Feature 3 | Delay Start |
| Key Feature 2 | Digital Display |
| GTIN | 4242005267378 |
| energyrating_link | https://media3.bosch-home.com/Documents/energylabel/en-GB/SMS4HCW40G.pdf |
| Colour | White |
| Model Number | SMS4HCW40G |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Timer delay | Yes |
| Width (cm) | 60cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 50.3 kg |
| Water use (Litres) | 9.5 for eco programme |
| Water Protect System | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Cutlery | Cutlery Tray |
| Display Type | Digital |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | Yes |
| Internet (Wi-Fi) connected | Yes |
| Height (cm) | 84.5 cm |
| Features | 6 Programmes Inc: Eco Wash, Digital Display, Delay Start |
| Energy Efficiency Class | D |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Bosch SMS4HCW40G Full Size Dishwasher - White - 14 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


