





























| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Brushed Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Extra Dry Feature ? Ensures dishes are ready |
| Key Feature 3 | Silence 50° ? Operates quietly for peace |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ ? Quick cleansing without loss |
| GTIN | 4242005471539 |
| Colour | Silver Inox |
| Model Number | SMS4EKI06G |
| Key Feature 4 | Adjustable Rack ? Tailor space for easy loading |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Noise Level | 42 dB |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Weight | 50.1 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 50.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Removable worktop, Adjustable feet - All, Time Delay, Vario Flex baskets, 2 foldable plate racks in top basket, 4 foldable plate racks in bottom basket |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Extra Dry Feature ? Ensures dishes are ready, SpeedPerfect+ ? Quick cleansing without loss, Silence 50° ? Operates quietly for peace, Adjustable Rack ? Tailor space for easy loading |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Technology | Efficient Dry and Heat Exchanger |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 42 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Bosch SMS4EKI06G Brushed Steel Dishwasher with Anti-Fingerprint Finish
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



