



























| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | ExtraDry function ? Ensures perfectly dry dishes |
| Key Feature 3 | Rackmatic system ? Adjust racks for flexible loading |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ ? Cuts cleaning time without sacrificing quality |
| GTIN | 4242005468676 |
| Colour | Silver Inox |
| Model Number | SMS2HVI67G |
| Key Feature 4 | Home Connect ? Control wash remotely |
| Programmes | Eco 50 °C, Auto 45-65 °C , Intensive 70 °C, Express 65° , Silence 50 °C , Favourite |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Noise Level | 46 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 49.9 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 51 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Smart Functions: Remote monitoring, Voice control via Amazon Alexa |
| Interior Material | Plastic |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | ExtraDry function ? Ensures perfectly dry dishes, SpeedPerfect+ ? Cuts cleaning time without sacrificing quality, Rackmatic system ? Adjust racks for flexible loading, Home Connect ? Control wash remotely |
| Energy Efficiency Class | D |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Bosch SMS2HVI67G Dishwasher Stainless Steel 14 Place Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



