





































Key features of the Bosch SMS26AW08G include:
- 12 place settings, providing ample space for all your dishes
- Energy Efficiency Class: A++, helping you save on energy costs
- 6 wash programs, allowing you to choose the right settings for your dishes
- Delay timer, so you can set your dishwasher to start at a convenient time
- Quiet operation at just 48dB, ensuring minimal noise disturbance in your home
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Country of Origin | EU (Poland) |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005482993 |
| Colour | White |
| Model Number | SMS26AW08G |
| Programmes | 6 programmes: Intensive 70 °C, Auto 45-65 °C , Eco 50 °C, Silence 50°C , 1 hour 65°C , Pre rinse, 3 special options: VarioSpeed Plus, Hygiene Plus, Extra Dry, Machine Care Programme |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Weight | 47.6 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Shipping Weight | 48.9 kg |
| Control Type | Push button |
| Depth | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 12 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Bosch SMS26AW08G 60cm Dishwasher - White 12 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



