













The Bosch SMS26AI08G Series 2 Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make dishwashing a breeze. With a silver finish, this dishwasher will complement any modern kitchen decor. It has a capacity of 12 place settings, making it ideal for medium-sized households.
Key features of the Bosch SMS26AI08G Series 2 Dishwasher include:
- ActiveWater technology for efficient water usage
- 6 wash programs to suit different cleaning needs
- ExtraDry function for perfectly dry dishes
- IntensiveZone option for heavily soiled pots and pans
- Time delay function for convenient scheduling
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Height Adjustable Basket - Fits larger items |
| Key Feature 3 | Whisper-Quiet Action - Perfect for late cycles |
| Key Feature 2 | Eco Silence Drive - Energy-efficient operation |
| GTIN | 4242005482986 |
| Colour | Silver |
| Model Number | SMS26AI08G |
| Key Feature 4 | Tailored Washing Programmes - Ideal for all dishes |
| Programmes | Pre-Rinse, Quick wash, Silence, Intensive, , Eco, Auto 45-65°C |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Noise Level | 46 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Weight | 47.9 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration required*the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Wash Efficiency | E |
| Shipping Height | 87.6 cm |
| Shipping Weight | 49.2 kg |
| Shipping Width | 66.5 cm |
| Shipping Depth | 67.1 cm |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Active Water: less water, less energy, better performance. |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Height Adjustable Basket - Fits larger items, Eco Silence Drive - Energy-efficient operation, Whisper-Quiet Action - Perfect for late cycles, Tailored Washing Programmes - Ideal for all dishes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 12 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
Bosch Series 2 Dishwasher SMS26AI08G - Silver, 12 Place
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



