





















| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 57.3cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Extra Dry option ? ensures spotless dry dishes |
| Key Feature 3 | Home Connect system ? smart, flexible operation |
| Key Feature 2 | Silence on Demand ? cuts noise via app control |
| GTIN | 4242005472451 |
| Colour | Black |
| Model Number | SMI2HTB02G |
| Key Feature 4 | EcoSilence Drive ? quiet, efficient with long life |
| Programmes | Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Intensive 70 °C, Express 65°, Favourite |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Semi-integrated dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Weight | 32.8 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 57.3 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Fixed Hinge |
| Features | Extra Dry option ? ensures spotless dry dishes, Silence on Demand ? cuts noise via app control, Home Connect system ? smart, flexible operation, EcoSilence Drive ? quiet, efficient with long life |
| Energy Efficiency Class | D |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | No |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
Bosch SMI2HTB02G 60cm Semi-integrated Dishwasher
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



