

























| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| Product Dimensions | 81.5cm x 60cm x 60.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | PerfectDry Technology ? Ensures flawless drying every cycle |
| Key Feature 3 | Rackmatic System ? Customise rack height for versatile loading |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Wash ? Cuts cleaning time without compromising shine |
| GTIN | 4242005444250 |
| Colour | Silver |
| Model Number | SMD6YCX01G |
| Key Feature 4 | EcoSilence Drive ? Quiet, efficient operation saves energy |
| Programmes | Auto 45 - 65°C, Custom program, Economy, Glass 40°C, Intelligent, Intensive, Silence 50°C, Short 60°C |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Noise Level | 44 dB |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 43.2 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 45 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 60.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Active Water: less water, less energy, better performance, Heavy-duty cleaning for heavy-duty stains, Customize wash & dry cycles flexibly. |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Features | PerfectDry Technology ? Ensures flawless drying every cycle, SpeedPerfect+ Wash ? Cuts cleaning time without compromising shine, Rackmatic System ? Customise rack height for versatile loading, EcoSilence Drive ? Quiet, efficient operation saves energy |
| Energy Efficiency Class | A |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | Yes |
Bosch SMD6YCX01G WiFi Dishwasher 14 Place Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



