



















This induction hob also features a DirectSelect touch control panel for easy operation and control of each cooking zone. The PerfectFry sensor ensures your food is cooked to perfection by maintaining the desired temperature level. Additionally, the hob has a timer function for each cooking zone, allowing you to set precise cooking times.
Key features:
- Four induction cooking zones for fast and efficient cooking
- PowerBoost function for increased power output
- DirectSelect touch control panel for easy operation
- PerfectFry sensor for precise temperature control
- Timer function for each cooking zone.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 80.2 cm |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Height | 5.1 cm |
| Amp Rating | 32 |
| Product Dimensions | 5.1cm x 80.2cm x 52.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005394494 |
| Colour | Black |
| Model Number | PXV831HC1E |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Power | 7.4 W |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Weight | 13.9 kg |
| Shipping Height | 13 cm |
| Shipping Weight | 17.5 kg |
| Shipping Width | 95.3 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 60.8 cm |
| Cooking Element 4 Power | Cooking zone rear right: 200 mm, 210 mm , 2.2 KW (max power 3.7 KW) |
| Cooking Element 5 Power | Cooking zone front right: 200 mm, 210 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Cooking zone middle: 240 mm, 2.5 KW (max. power 3.7 KW) |
| Cooking Element 1 Power | Cooking zone front left: 180 mm, 2 KW (max. power 3.1 KW |
| Cooking Element 2 Power | Cooking zone rear left: 145 mm, 1.6 KW (max. power 2.2 KW) |
| Depth | 52.2 cm |
| Additional Information | Home Connect enabled: check if the hob is switched off even when not at home, and find recipes or additional functions in the Home Connect app. |
| Boost Function | Yes |
| Number of hob zones | 5 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Bosch PXV831HC1E 80.2cm Induction Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

