







































| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59.2 cm |
| Height | 51 cm |
| Amp Rating | 13 amp |
| Product Dimensions | 51cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Amp Rating | 13 amp |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | TouchSelect Control ? Simplifies heat adjustment |
| Key Feature 3 | PowerBoost Function ? Speeds up cooking times |
| Key Feature 2 | CombiZone Feature ? Accommodates larger pans |
| GTIN | 4242005285099 |
| Colour | Black |
| Model Number | PWP611BB5B |
| Key Feature 4 | Sleek Black Surface ? Enhances modern kitchens |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Induction Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Weight | 9.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 126 cm |
| Shipping Weight | 11.3 kg |
| Shipping Width | 75.3 cm |
| Shipping Depth | 60.3 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right : 1.4/2.2 |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Front Right : 2.2/3.7 |
| Cooking Element 1 Power | Front Left : 1.8/3.1 |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left : 1.8/3.1 |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | If you turn off the cooktop it saves the last selected setting for a short time. If the cooktop is switched off within a short time again the former settings are still available. |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | TouchSelect Control ? Simplifies heat adjustment, CombiZone Feature ? Accommodates larger pans, PowerBoost Function ? Speeds up cooking times, Sleek Black Surface ? Enhances modern kitchens |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
Bosch PWP611BB5B 59.2cm Induction Hob Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

