















Key features of the Bosch PVS811B16E 80.2cm Induction Hob include:
- Induction Cooking: Utilizes electromagnetic technology to heat pots and pans directly, resulting in faster cooking times and more precise temperature control.
- Integrated Venting System: Eliminates the need for a separate extractor hood, saving space in the kitchen and providing efficient ventilation while cooking.
- Touch Controls: Easy-to-use touch controls allow for precise adjustment of cooking settings with just the touch of a finger.
- Boost Function: Quickly increases the power of the induction zones for rapid heating when needed.
- Timer Function: Set cooking times for each zone to ensure perfect results every time.
| Product Range | Electric Induction Hobs |
|---|---|
| Width | 80.2 cm |
| Height | 22.3 cm |
| Product Dimensions | 22.3cm x 80.2cm x 52.2cm |
| Manufacturer | Bosch |
| GTIN | 4242005433698 |
| Colour | Black |
| Model Number | PVS811B16E |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Weight | 24.3 kg |
| Shipping Height | 43 cm |
| Shipping Weight | 30.7 kg |
| Shipping Width | 94 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Cooking zone front right: 210 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Cooking zone rear right: 180 mm , 1.8 KW (max power 3.1 KW) |
| Cooking Element 1 Power | Cooking zone front left: 210 mm, 190 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Cooking Element 2 Power | Cooking zone rear left: 190 mm, 210 mm, 2.2 KW (max. power 3.7 KW) |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Bosch PVS811B16E 80.2cm Induction Hob with integrated Venting system
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


