



















| Product Range | Electric Induction Hobs |
|---|---|
| Width | 59.2 cm |
| Height | 22.3 cm |
| Product Dimensions | 22.3cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Integrated extraction ? Removes steam and odours fast |
| Key Feature 3 | CombiZone feature ? Expands cooking area for large pans |
| Key Feature 2 | TouchSelect control ? Simple zone selection and power tuning |
| GTIN | 4242005433650 |
| Colour | Black |
| Model Number | PVS611B16E |
| Key Feature 4 | PowerBoost mode ? Heats up quickly to save cooking time |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Power | 7400 W |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 17 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 43 cm |
| Shipping Width | 69 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | PowerBoost: up to 50% more power for faster heating on your induction hob, Cookings starts much faster, Stores your control settings, The handy ChildLock locks the control panel. |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Integrated extraction ? Removes steam and odours fast, TouchSelect control ? Simple zone selection and power tuning, CombiZone feature ? Expands cooking area for large pans, PowerBoost mode ? Heats up quickly to save cooking time |
| Electrical connection | Hard wired |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Bosch PVS611B16E 60cm Induction Hob with Ventilation
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


