







| Product Dimensions | 5.1cm x 59.2cm x 52.2cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | TouchSelect |
| Key Feature 3 | Timer with Switch-Off function |
| Key Feature 2 | PowerBoost function |
| GTIN | 4242005285082 |
| Colour | Black |
| Model Number | PUE611BB5E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Weight | 9.5 kg |
| Shipping Height | 13 cm |
| Shipping Weight | 11.6 kg |
| Shipping Width | 75.3 cm |
| Shipping Depth | 61 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 3.7 kw |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 2.2 kw |
| Cooking Element 1 Power | 3.1 kw |
| Cooking Element 2 Power | 3.1 kw |
| Depth | 52.2 cm |
| Additional Information | Re-Start. Stores your control settings. If you turn off the cook top it saves the last selected setting for a short time. If the cook top is switched of within a short time again the former settings are still available. |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 5.1 cm |
| Features | TouchSelect, PowerBoost function, Timer with Switch-Off function |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
Bosch PUE611BB5E Series 4 60cm Induction Hob
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

