









| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Ceramic Hobs |
| Width | 59.2 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 45 cm |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Product Dimensions | 45cm x 59.2cm x 52.2cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Nine Power Levels ? Enables precise heat control |
| Key Feature 3 | Child Lock Control ? Keeps settings safe from tampering |
| Key Feature 2 | Quick Stop Feature ? Instantly halts any cooking zone |
| GTIN | 4242005280384 |
| Colour | Black |
| Model Number | PKE61RAA8B |
| Key Feature 4 | Residual Heat Display ? Alerts to hot surface dangers |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Ceramic Hob |
| Power | 6.4 W |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 7.3 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 8 kg |
| Shipping Width | 75 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right : 1.2 kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | Right Front : 2 kW |
| Cooking Element 1 Power | Front left : 1.2 kW |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left : 2 kW |
| Depth | 52.2 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Features | Nine Power Levels ? Enables precise heat control, Quick Stop Feature ? Instantly halts any cooking zone, Child Lock Control ? Keeps settings safe from tampering, Residual Heat Display ? Alerts to hot surface dangers |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Bosch PKE61RAA8B 59.2cm Black Ceramic Hob
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

