





Width: 802 mm
Depth of the product: 522 mm
| Product Dimensions | 5.1cm x 80.2cm x 52.2cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | DirectSelect |
| Key Feature 3 | Stores your settings |
| Key Feature 2 | PowerBoost function |
| GTIN | 4242002870427 |
| Colour | Black |
| Model Number | PIV851FB1E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Weight | 13.6 kg |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Shipping Weight | 17.3 kg |
| Shipping Width | 95.3 cm |
| Shipping Depth | 60.3 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 2.2 kW |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 3.7 kw |
| Cooking Element 1 Power | 3.1 kw |
| Cooking Element 2 Power | 2.2 kw |
| Depth | 52.2 cm |
| Additional Information | Three sided bevelled frameless finish. |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 5.1 cm |
| Features | DirectSelect, PowerBoost function, Stores your settings |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Promotions | Bosch Neff Half Price Install |
| Number of hob zones | 5 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Bosch PIV851FB1E 80.2cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

