













Key Features:
- 80.2cm wide induction hob in a stylish black finish
- 4 induction cooking zones for versatile cooking options
- DirectSelect Premium touch control for easy operation
- PowerBoost function for rapid heating
- Timer with switch-off function for added convenience
- PerfectFry sensor for precise frying results
- Easy-to-clean glass ceramic surface for hassle-free maintenance
| Product Range | Electric Induction Hobs |
|---|---|
| Width | 80.2 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Product Dimensions | 5.1cm x 80.2cm x 52.2cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | DirectSelect control |
| Key Feature 3 | Home Connect |
| Key Feature 2 | PowerBoost |
| GTIN | 4242005394067 |
| Colour | Black |
| Model Number | PIV831HB1E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 12.7 kg |
| Shipping Height | 12.6 cm |
| Shipping Weight | 16.4 kg |
| Shipping Width | 60.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 95.3 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 3.7 kw |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 2.2 kw |
| Cooking Element 1 Power | 3.1 kw |
| Cooking Element 2 Power | 2.2 kw |
| Depth | 52.2 cm |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | DirectSelect control, PowerBoost, Home Connect |
| Number of hob zones | 5 |
Bosch PIV831HB1E 80.2cm Induction Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

