











The Bosch PGP6B5K90 60cm Gas Hob in stainless steel is a sleek and efficient addition to any kitchen. With four burners, including a powerful wok burner, this gas hob provides plenty of space for all your cooking needs. The stainless steel finish not only looks stylish, but is also easy to clean and maintain.
- Four burners including a powerful wok burner
- Stainless steel finish for easy cleaning
- FlameSelect feature allows precise control over heat levels
- High-quality materials ensure durability
- Integrated ignition for easy start-up
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 58.2 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Product Dimensions | 5.1cm x 58.2cm x 52cm |
| Biomethane Ready | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Dishwasher-suitable pan supports |
| Key Feature 3 | Sword knobs |
| Key Feature 2 | Safety gas cut-off |
| GTIN | 4242005484669 |
| Colour | Silver |
| Model Number | PGP6B5K90 |
| Key Feature 4 | Biomethane-ready |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Gas Hob |
| Number of Cooking Elements | 4.0 |
| Weight | 9.7 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Weight | 10.7 kg |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Cooking Element 4 Power | Left front: Standard burner up to 1.75 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 1 Power | Right front: Economy burner up to 1 KW (depending on gas type) |
| Cooking Element 2 Power | Right rear: Rapid burner up to 3 KW (depending on gas type) |
| Depth | 52 cm |
| Additional Information | Bosch, Series 4, Gas hob, 60 cm, Stainless steel |
| Features | Dishwasher-suitable pan supports, Safety gas cut-off, Sword knobs, Biomethane-ready |
| Wok burner | No |
| Number of hob zones | 4 |
Bosch PGP6B5K90 60cm Gas Hob - Stainless steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

