









| Product Dimensions | 4.5cm x 58.2cm x 52cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 4 Cooking Zones |
| Key Feature 3 | Automatic ignition |
| Key Feature 2 | Cast Iron supports |
| GTIN | 4242005119318 |
| Colour | Silver |
| Model Number | PGP6B5B90 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 9.6 kg |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Weight | 10.5 kg |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Control Type | Sword Knobs |
| Cooking Element 4 Power | 1 kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 3 kw |
| Cooking Element 1 Power | 1.75 kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.75 kw |
| Depth | 52 cm |
| Height (cm) | 4.5 cm |
| Features | 4 cooking zones, Cast Iron supports, Automatic ignition |
| FFD Fitted | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
Bosch PGP6B5B90 58.2cm Gas Hob - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

