







This also has a top 34 litre capacity
| Product Dimensions | 71.7cm x 59.4cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 3D HotAir |
| Key Feature 3 | Pop-out controls |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct |
| GTIN | 4242005034628 |
| Colour | Silver |
| Model Number | NBS533BS0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-under double oven |
| Net Main Oven Capacity | 47 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid, Universal Pan, Universal Pan Slim Size x2 |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelves | 6 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width, Variable |
| Weight | 50 kg |
| Shipping Height | 80 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dial and Touch |
| Display Type | LED |
| Depth | 55 cm |
| Additional Information | Control Panel Lock |
| Height (cm) | 71.7 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | B |
| Features | 3D HotAir, EcoClean Direct, Pop-out controls |
| Energy Efficiency Class | A |
| Main Oven capacity (Litres) | Less than 55 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Main Oven - Catalytic Partial |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Bosch NBS533BS0B Series 4 Built-Under Double Electric Oven
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


