























Produces excellent results
Powerful 1000 W motor
Multi-motion drive for perfectly mixed ingredients
7 Speed settings with pulse
Electronic speed control
Versatile
Range of optional accessories
Multifunctional arm with 3 drive positions for optimum flexibility when using different attachments
Comfort
Automatic cable rewind
EasyArmLift: Easy and effortless moving of multifunctional arm, at the push of a button
LED Display
Easy to clean with dishwasher safe accessories
High quality side panel with brushed stainless-steel look metal plating
Included accessories
Professional patisserie set for perfect results:
Professional flexi stirring whisk with silicon edge, professional beating whisk (height adjustible + full metal), kneading hook
Continous shredder with 3 disks (5 functions) Professional Supercut reversible disk
Plastic liquidiser attachment 1.25 l
Citrus press
Mincer
accessory bag dark grey
Transparent lid with filler hole
Recipe booklet
Safety
Electronic safety shut-off
Overheat protection
Rubber suction feet fo
Width of the packed product (mm) 393 mm
Depth of the packed product (mm) 594 mm
| Product Dimensions | 28.2cm x 39cm x 27.1cm |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 3D PlanetaryMixing |
| Key Feature 3 | Range of accessories |
| Key Feature 2 | 1000W motor for perfect results |
| GTIN | 4242002871745 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MUM59340GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Mixer |
| Weight | 7.4 kg |
| Shipping Height | 35 cm |
| Shipping Weight | 8.8 kg |
| Shipping Width | 39 cm |
| Shipping Depth | 59.5 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 27.1 cm |
| Additional Information | Professional patisserie set: high-quality whisk, stirrer and kneading hook for perfect baking results. |
| Height (cm) | 28.2 cm |
| Features | 3D PlanetaryMixing , 1000W motor for perfect results, Range of accessories |
| Max capacity (Litres) | 3.9 |
Bosch MUM59340GB CreationLine 3.9 Litre 1000W Stand Mixer - Anthracite - Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

