



















This Stainless Steel Hand Blender produces fine blending results
Main Features +amp; Benefits
QuattroBlade: for optimumal mixing and blending performance.
The QuattroBlade is durable and extra sharp and delivers outstanding cutting and blending results in litle time. It also comes with AntiSplash a function, which prevents you splashing yourself and your surroundings.
12 speed settings plus turbo
With this blender you have a setting for every task, whether you want to produce a sauce, soup, or mayonnaise. If you have a particular demanding task, then press the turbo button for full power.
Measuring beaker with lid
For measuring ingredients and mixing small quantities, Bosch have supplied a measuring beaker. Once you have created your sauces, dressings, or crushed ingredients you can store them in the refrigerator, thanks to the beaker coming with a handy little lid.
Dishwasher-safe Mixing Foot
After you are all done with you mixing, chopping, and blending it is easy to release the foot with one click and rinse it under running water. When you have completely finished you clean it easily in the dishwasher.
| Product Dimensions | 30.5cm x 20cm x 26.6cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 750 Watt motor |
| Key Feature 3 | 12 speed settings |
| Key Feature 2 | Quatrro Blade |
| GTIN | 4242005108633 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MSM6S90BGB |
| Power Rating (Watts) | 750 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Hand Blender with Food Processor |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.4 kg |
| Shipping Height | 30.5 cm |
| Shipping Width | 20 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 26.6 cm |
| Depth | 26.6 cm |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 30.5 cm |
| Features | 750 Watt motor, Quatrro Blade, 12 speed settings |
| Promotions | Bosch Fresh Thinking |
| Juice extractor | No |
| Slicing disc | Yes |
| Grating disk | No |
| Citrus press | No |
| Dough blade | No |
| Egg Whisk | Yes |
| Max capacity (Litres) | 2.4L |
Bosch MSM6S90BGB ErgoMixx Hand Blender with Food Processor 750W - Black & Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

