













| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 550cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 3D HotAir |
| Key Feature 3 | Pop-out controls |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct |
| GTIN | 4242005212606 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MHA133BR0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in double oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Oven Accessories | 3 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelves | 8 |
| Type of Grill/Griddle | Full and Variable Width |
| Weight | 48 kg |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 53 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Secondary Oven Features | Second:, - Conventional top heat, - Conventional bottom heat, - Large area grill, - Small area grill |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Display Type | LED |
| Depth | 550 cm |
| Additional Information | Child Lock |
| Height (cm) | 88.8 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | B |
| Features | 3D HotAir, EcoClean Direct, Pop-out controls |
| Energy Efficiency Class | A |
| Second oven energy rating | A |
| Second oven capacity (Litres) | 31 - 34 |
| Smart | No |
| Cleaning | Catalytic Liners |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Bosch MHA133BR0B Series 2 Built-In Double Electric Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


