



















This food-processor comes with with more than 50 functions
Main Features & Benefits
50 functions: to suit every preparatory need
The MultiTalent 3 means you can do with many other machines cluttering up your kitchen. It can grate and chop vegetables, knead bread, grind coffee beans, blend herbs, and mix a tasty smoothie.
2.3 Litre Transparent Plastic Bowl
With this bowl with lid, which includes a stuffer, easily see and check if the yeast dough has already risen without having to open the bowl.
SmartStorage
The accessories, which come with the MultiTalent 3, can all be stored easily in the 2.3 litre bowl. It all comes with the smart markings, so it's easy and quick to put the accessories back together again.
Dishwasher-safe Accessories
After you are all done with you mixing, chopping, and blending it is easy to rinse any of the accessories under running water. When you have completely finished, all the accessories clean easily in the dishwasher.
Rubber Suction System for Safe Use
This food processor comes with a rubber suction system, which means the appliance is not slipping about over the kitchen work surfaces when in operation. This feature ensures extra stability and safety, whilst working.
1L liquidiser attachment
Also suitable for crushing ice
Grinder for processing hard ingredients such as coffee beans, hard cheese, grains, spices or ice cubes - with grinder knife
Chopper for fast and precise processing of herbs, nuts, onions or garlic - with MultiLevel6 knife
Reversible slicing (thick and thin) and reversible grating (coarse and fine) discs
Stainless steel discs
Plastic dough tool and whisking disc
800 watt motor, 2 speed settings and pulse function
Multi functional stainless steel blade
Beating disc - whipping cream and whisking egg whites
All plastics that are in contact with food are BPA free
2 year parts and labour guarantee
| Product Dimensions | 37.5cm x 22cm x 26cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Over 50 functions to choose from |
| Key Feature 3 | Accessories include: Beating Disc, Plastic Dough Tool and Reversible Shredding Disc |
| Key Feature 2 | 2.3 L bowl, 1 L blender attachment |
| GTIN | 4242002853383 |
| Colour | Black |
| Model Number | MCM3501MGB |
| Power Rating (Watts) | 800 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Food Processor |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 3.65 kg |
| Shipping Height | 36.9 cm |
| Shipping Width | 26.3 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 39.7 cm |
| Depth | 26 cm |
| Additional Information | Easy cleaning: Now worries about cleaning after preparation, accessories are generally dishwasher safe |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 37.5 cm |
| Features | Over 50 functions to choose from, 2.3 L bowl, 1 L blender attachment, Accessories include: Beating Disc, Plastic Dough Tool and Reversible Shredding Disc |
| Juice extractor | No |
| Slicing disc | Yes |
| Grating disk | Yes |
| Citrus press | No |
| Dough blade | Yes |
| Egg Whisk | No |
| Max capacity (Litres) | 2.3L |
Bosch MCM3501MGB MultiTalent 3 Compact 800W Food Processor - Black + Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

