

















This food-processor comes with with more than 20 functions
Main Features & Benefits
20 functions: to suit every preparatory need
The MultiTalent 3 means you can do with many other machines cluttering up your kitchen. It can cut, grate, and chop vegetables, knead bread, grind coffee beans, blend your favourite mix of herbs.
2.3 Litre Transparent Plastic Bowl
With this bowl with lid, which includes a stuffer, easily see and check if the yeast dough has already risen without having to open the bowl.
SmartStorage
The accessories, which come with the MultiTalent 3, can all be stored easily in the 2.3 litre bowl. It all comes with the smart markings, so it's easy and quick to put the accessories back together again.
Dishwasher-safe Accessories
After you are all done with you mixing, chopping, and blending it is easy to rinse any of the accessories under running water. When you have completely finished, all the accessories clean easily in the dishwasher.
Rubber Suction System for Safe Use
This food processor comes with a rubber suction system, which means the appliance is not slipping about over the kitchen work surfaces when in operation. This feature ensures extra stability and safety, whilst working.
| Product Dimensions | 36.5cm x 26.8cm x 28.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 700 Watt, Variable Speed |
| Key Feature 3 | Anti-Slip Feet |
| Key Feature 2 | 2.3 Litre Bowl with Lid |
| GTIN | 4242005043415 |
| Colour | White |
| Model Number | MCM3100WGB |
| Power Rating (Watts) | 700 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Food Processor |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 2.85 kg |
| Slicing disc | Yes |
| Shipping Height | 36.5 cm |
| Shipping Width | 26.8 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 28.5 cm |
| Dough blade | Yes |
| Depth | 28.5 cm |
| Additional Information | Safe use: Rubber suction for more stability and greater safety , Cord Wrap |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 36.5 cm |
| Max capacity (Litres) | 2.30 |
| Features | 700 Watt, Variable Speed, 2.3 Litre Bowl with Lid, Anti-Slip Feet |
| Juice extractor | No |
| Slicing disc | Yes |
| Grating disk | Yes |
| Citrus press | No |
| Dough blade | No |
| Egg Whisk | Yes |
| Max capacity (Litres) | 2.3L |
Bosch MCM3100WGB MultiTalent 3 2.3 Litre Compact 700W Food Processor - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

