













| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 3D HotAir |
| Key Feature 3 | LED display control |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct |
| GTIN | 4242005034529 |
| Colour | Black |
| Model Number | MBS533BB0B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-In Electric Double Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Secondary Oven Features | Conventional Top/Bottom Heat : Yes, Large-area Grill, Small Area Grill |
| Display Type | LCD |
| Depth | 55 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Height (cm) | 88.8 cm |
| Features | 3D HotAir, EcoClean Direct, LED display control |
| Energy Efficiency Class | A |
Bosch MBS533BB0B Series 4 Built-In Double Electric Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


