























| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | AutoPilot 30 |
| Key Feature 3 | Home Connect App |
| Key Feature 2 | Integrated meat probe |
| GTIN | 4242005185238 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MBA5785S6B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-In Electric Double Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelves | 5 |
| Wi-Fi | Yes |
| Secondary Oven Features | Conventional Oven/Grill, Door Hinge: Bottom, Door Type : Double Glazed, Removable Inner Door Glass, Removable Door, Easy Clean Enamel, Number of Shelf Positions : 3, Interior Lights |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Display Type | LCD |
| Depth | 55 cm |
| Additional Information | Child lock, Rapid Heat, Residual Heat Indicator, Auto switch off, Slabbath Mode, Temperature display |
| Height (cm) | 88.8 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | B |
| Features | AutoPilot 30, Integrated meat probe, Home Connect App |
| Energy Efficiency Class | A |
| Second oven energy rating | B |
| Second oven capacity (Litres) | 34 |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | Yes |
| Cleaning | Pyrolytic |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Bosch MBA5785S6B Series 6 Built-In Double Electric Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


