















The Bosch MBA533BS3B Series 4 Built In Double Oven is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a stainless steel finish, this double oven not only looks great but also offers top-notch performance for all your cooking needs.
Key features of the Bosch MBA533BS3B Series 4 Built In Double Oven include:
- Two oven cavities provide plenty of cooking space for all your dishes
- 3D Hotair technology ensures even heat distribution for perfect results every time
- CircoTherm function allows you to cook different dishes simultaneously without any flavor transfer
- Easy-to-use control panel with touch buttons for effortless operation
- Pyrolytic self-cleaning function makes cleaning a breeze
- Energy efficiency rating of A for lower energy consumption
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 88.8 cm |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | 3D HotAir |
| Key Feature 3 | Pop-out controls |
| Key Feature 2 | Extra-large capacity oven |
| GTIN | 4242005465828 |
| Key Feature 5 | Timer |
| Model Number | MBA533BS3B |
| Key Feature 4 | LED-display control |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Double Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Oven Accessories | 3 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Hotair gentle, Full width?grill, Hot Air, Hot air?grilling, Conventional heat |
| Weight | 46.9 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 52.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 55 cm |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | 3D Hotair, Extra-large capacity oven, Pop-out controls, LED-display control, Timer |
| Energy Efficiency Class | A |
Bosch MBA533BS3B Series 4- 60cm Built In Double Oven - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


