







The Bosch KUR21VFE0G Built Under Larder Fridge is a sleek and efficient appliance that will seamlessly integrate into your kitchen.
Key features include:
- Energy efficiency rating of A++ to save on electricity costs
- Automatic defrost function for hassle-free maintenance
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- SuperCool function to rapidly cool newly added items
- Adjustable shelves for customizable storage options
- Reversible door for flexible installation
| Product Range | Freestanding Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Height | 82 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 54.8cm |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Home Connect |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | Super Cooling function |
| GTIN | 4242005390007 |
| Model Number | KUR21VFE0G |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built Under Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 134 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 28.3 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Home Connect Features: Remote diagnostics, Remote monitoring and control, 1 x egg tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended Temperate, Subtropical, Temperate, Tropical |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built-Under |
| Features | Home Connect, Super Cooling function, LED lighting |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 3 | Bosch 5 year warranty |
| With Icebox | No |
| Integrated type | Under counter |
| Hinge type | Fixed door on door |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 131-150 |
Bosch KUR21VFE0G BI 59.8cm Built Under Fridge - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



