







The Bosch KTR15NWECG Freestanding Undercounter Larder Fridge is a sleek and efficient appliance designed to keep your food fresh and organized. With a 137-liter capacity, this fridge is perfect for smaller kitchens or as an additional storage solution.
Key features of the Bosch KTR15NWECG include:
- Energy efficiency rating of A++
- Automatic defrost function for hassle-free maintenance
- Three adjustable shelves for customizable storage options
- Vegetable drawer to keep produce fresh and crisp
- Reversible door for flexible installation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Larder Fridges |
| Width | 56 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 56cm x 58cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Safety glass shelves |
| Key Feature 3 | 134L capacity |
| Key Feature 2 | LED lighting |
| GTIN | 4242005429974 |
| Colour | White |
| Model Number | KTR15NWECG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 134 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 25.3 kg |
| Depth | 58 cm |
| Additional Information | 2 x egg tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended Temperate, Subtropical, Temperate, Tropical |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Safety glass shelves, LED lighting, 134L capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
Bosch KTR15NWECG 56cm Undercounter Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


