













| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 56 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 56cm x 58cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Door Open Alarm ? prevents energy loss and spoilage |
| Key Feature 3 | LED Interior Light ? enhances visibility inside fridge |
| Key Feature 2 | MultiBox Compartment ? prolongs freshness of produce |
| GTIN | 4242005425143 |
| Colour | White |
| Model Number | KTR15NWEAG |
| Key Feature 4 | Safety Glass Shelves ? durable support for organised storage |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 134 L |
| Net Total Capacity | 134 L |
| Weight | 26.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Shipping Weight | 28 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Depth | 58 cm |
| Additional Information | Right hinged door, door reversible |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Door Open Alarm ? prevents energy loss and spoilage, MultiBox Compartment ? prolongs freshness of produce, LED Interior Light ? enhances visibility inside fridge, Safety Glass Shelves ? durable support for organised storage |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Manual defrost |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 131-150 |
Bosch KTR15NWEAG White Undercounter Larder Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


