







The Bosch KTL15NWECG Freestanding Undercounter Fridge is a compact and stylish fridge that is perfect for small kitchens or as an additional storage option.
Key features include:
- Energy efficient with an A++ energy rating
- Automatic defrost function for hassle-free maintenance
- Adjustable shelves to accommodate items of different sizes
- LED lighting for bright and efficient illumination
- Reversible door for flexible installation options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Larder Fridges |
| Width | 56 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 56cm x 58cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | LED lighting |
| Key Feature 3 | Door alarm |
| Key Feature 2 | Safety glass shelves |
| GTIN | 4242005429981 |
| Colour | White |
| Model Number | KTL15NWECG |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 106 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 120 L |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 27.5 kg |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 58 cm |
| Additional Information | 2 x egg tray |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | Extended temperate, Subtropical, Temperate |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | LED lighting, Safety glass shelves, Door alarm |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | Yes |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 101 - 130 |
Bosch KTL15NWECG 56cm Undercounter Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


