









| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Larder Fridges |
| Width | 56 cm |
| Height | 85 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 56cm x 58cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Bosch |
| Key Feature 1 | Door Open Alarm ? Prevents food spoilage |
| Key Feature 3 | 4-star Freezer ? Ensures long-term freezing |
| Key Feature 2 | Multi Box Storage ? Keeps produce fresh |
| GTIN | 4242005424771 |
| Colour | White |
| Model Number | KTL15NWEAG |
| Key Feature 4 | LED Lighting ? Enhances interior visibility |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 106 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 28.6 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Shipping Weight | 30.5 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 58 cm |
| Additional Information | Super Cool function: cools new food faster, to protect what is already inside, Safety Glass Shelves: safely store food in your fridge with stable, shatterproof glass shelves. |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Icebox Capacity | 14 L |
| Features | Door Open Alarm ? Prevents food spoilage, Multi Box Storage ? Keeps produce fresh, 4-star Freezer ? Ensures long-term freezing, LED Lighting ? Enhances interior visibility |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | Yes |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Total Litre capacity (Net) | 101 - 130 |
Bosch KTL15NWEAG Undercounter Fridge with Freezer
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


